Sírjaik hol domborulnak?

avagy barangolás a gyöngyösi sírkertekben


Seiler Károlyné (1860-1929) sírja

Silbermann József (1875-1943) kereskedő sírja

Spitzer László (1851-1907) földbirtokos, bankelnök sírja

Székely Jenő (1871-1935) lapszerkesztő sírja

szekely_jeno.jpg

Székely Jenő sírját szinte véletlenül találtam meg. A földön fekvő sírkövet vastagon borította avar és muha. Miután ezektől megszabadítottam - a fölé növő cserjétől sajnos nem tudtam - készült ez a kép. Lássuk hát ki is volt Székely Jenő?

A Heves vármegye Trianon után című könyv a következő portrét adja róla. "Gyöngyösön született 1871. szeptember 8-án. Középiskoláit a gyöngyösi és a késmárki gimnáziumban végezte és jogi abszolutoriumot a budapesti tudományegyetemen szerzett. Hajlamossága már felsőgimnazista korában az újságírói pálya felé vonzotta, amikor mint késmárki diák a magyar és német nyelven megjelent Karpatenpost c. ujság munkatársa lett. Pesti jogászéveiben a parlament gyorsirodájában dolgozott és a Pesti Naplónál volontőrösködött. 1900-ban a Gyöngyösön megjelent Hevesmegyei Lapok-nak lett a munkatársa és 1904-ben átvette a Gyöngyösi Lapok-at, melynek azóta felelős szerkesztője. Lapja 1929-ben ünnepelte fennállásának 50 éves, ő pedig 25 éves szerkesztői jubileumát, mely alkalomból politikusok, a társadalom, a hírlapirodalom és a müvészvilág előkelőségei üdvözölték. Az 1917. évi nagy tűzvész alkalmából megindult segélyezési akcióban tevékenyen részt vett, és megírta akkor a Gyöngyösi Főnix c. könyvét, amelyhez IV. Károly király írt előszót. 1914-ben a VHOSZ kiküldetésében részt vett Kopenhágában a nemzetközi sajtókongresszuson. Még ugyanaz évben bevonult a 10. honvéd gyalogezredhez, melynek keretében mint zászlós az orosz harctéren küzdött. A forradalom alatt nemzetőr volt és részt vett a csőcselék lefegyverzésében. A kommün alatt mint közismert Tisza-rajongót a vörösök üldözték, és a város több előkelő polgárával együtt kirendelték utcaseprő munkára. Mikor ezt megunta, megszökött Gyöngyösről és csak a kommün bukása után tért oda vissza, előbb azonban Budapesten a Gyöngyösről elszökött direktóriumi tagokat összefogdosta és az igazságszolgáltatás kezére juttatta.

szekely_jeno_lapszerkeszto.jpg

Mesterségének valóságos szerelmese és a Vidéki Hirlapírók Országos Szövetsége elismerve érdemeit, igazgatósági tagjává választotta. Sok éven át tagja volt a a gyöngyösi áll. elemi iskola gondnokságának és mint ilyen, szegény gyermekek felruházása és tankönyvekkel való ellátása érdekében kifejtett munkásságáért több ízben kapott elismerő köszönetet a kultuszminiszterektől. E műben Gyöngyös város története az ő tollát dicséri. Húsz éven keresztül tagja volt Gyöngyös város képviselő testületének, évekig Heves vármegye törvényhatóságának. Elnöke az egyik izr. jótékonyegyletnek (a Szandekoosznak, mely komasági segélyt folyósított a rászorulóknak), és tagja az izr. hitközség képviselőtestületének. Tagja ezen kívül a Magyarországi Ujságírók Egyesületének, az Otthon Írók és Hírlapírók Körének."

A könyvnek, melyből a fenti idézet való, egyébként Székely Jenő volt a szerkesztője és ő írta a benne szereplő személyek életrajzát is. Azt sajnos ma már nem tudjuk megmondani, hogy a saját méltatását is ő írta-e meg.

borito.jpg

Itt kell szólni részletesebben is Székely Jenő fő munkájáról, a Gyöngyösi Phőnixről, az első olyan magyar könyvről, melyet jótékonysági céllal jelentettek meg. A "Gyöngyösi Lapok" című folyóirat az 1917. május 21-i tűzvész károsultjaiak megsegélyezésére adta ki az emlékalbumot. Székely Jenő, a lap főszerkesztője felkérte a kor neves közéleti személyiségeit és művészeit, hogy írjanak néhány sort a készülő díszalbum számára. Az emlékalbum 1918-ban jelent meg Székely Jenő szerkesztésében (Gyögyösi Phőnix. Az 1917. május 21-én, Gyöngyösön pusztított tűzvész emlékére. Budapest, Rovó Aladár ny.).

karoly.jpg

Kiemelendő az emlékalbumban fakszimileként is megjelentetett IV. Károly magyar király, Zita, Magyarország királynéja és József főherceg eredeti levele, valamint: Rippl-Rónai József, Kiss József (verskézirat), Gárdonyi Géza, Radó Antal (verskézirat), Prohászka Ottokár, Szász Károly a képviselőház elnöke, Lukács György, Földes Béla, báró Wlassics Gyula, Harrer Ferenc, Kaczér Illés, Porzsolt Kálmán, Túry Gyula, Szomaházy István, Tábori Kornél, Szécsi Ferenc, Szederkényi Anna, Nagy Endre, Váradi Antal, Szép Ernő, Bíró Lajos, Hevesi József, Bársony István, Sas Ede (vers-gépirat), gróf Zichy Géza, Pakots József (verskézirat), Szávay Gyula (vers-gépirat), Ábrányi Emil (verskézirat), Kozma Andor (verskézirat), Endrődi Sándor, Jászai Mari, Blaha Lujza, Drasche-Lázár Alfréd, Vámbéry Rusztem, Szabolcska Mihály, Dr. Neumann Ede főrabbi, Feigl L. H. gyöngyösi főrabbi, Dr. Hevesi Simon, Dr. Kiss Arnold főrabbi, Fényes László, Rákosi Viktor, Pekár Gyula, Rákosi Jenő, báró Perényi Zsigmond, Dr. Gratz Gusztáv pénzügyminiszter, Bosnyák Zoltán államtitkár, báró Madarassy-Beck Gyula, Csernoch János bíbornok, hercegprímás, Hazai Samu vezérezredes, Szmrecsányi Lajos egri érsek, Dr. Várady Lipót Árpád kalocsai érsek, Mailáth erdélyi püspök .. .stb. kéziratai. A levelek és versek szövege az albumban nyomtatásban jelent meg.

A könyv a kéziratokon túl ismerteti a város műemlékeit, a tűzoltóság és a tűzvész történetét is. Az ország olyannyira szívén viselte a település tragédiáját, hogy a parlament törvényt hozott Gyöngyös újjáépítéséről és kiterjedt adakozási hullám indult meg a település javára.

Maga az album ugyan jótékonysági céllal jelent meg, utóéletéről eléggé keveset tudunk. A feledés homályába veszett, hogy a Phőnix hány példányban látott napvilágot, és az is, hogy mennyibe került. Nem ismerjük, hogy mennyi pénz gyűlt össze az adományokból, és azt sem, hogy mire költötték azt el.

Téven Zoltán (1878-1920) bankár sírja

Téven Zsigmond (1846-1925) földbirtokos, bankelnök sírja

A Vajda család családi sírboltja

Váradi József (1857-1927) iskolaigazgató sírja

Váradi József Steinschreiberről magyarosította családnevét. A tanító Nagyváradon született, a családja is ott élt.

Vitál Márton (1856-1923) téglagyáros sírja

Weisskopf Henrik (1821-1897) kereskedő sírja

Weisz D. H. (1839-1932) kereskedő sírja




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 8
Heti: 61
Havi: 213
Össz.: 79 444

Látogatottság növelés
Oldal: Izraelita temető P-Z
Sírjaik hol domborulnak? - © 2008 - 2024 - temetok-gyongyos.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »